Зростання кількості громад УПЦ (МП) та УПЦ-КП з 2008 по 2013 роки

На сайті ІРС (Інституту релігійної свободи) є детальна статистична інформація про релігійні організації в Україні в період з 2008 по 2013 роки. Скориставшись нею, подивимось на регіональні відмінності у збільшенні (чи зменшенні) кількості громад двох найбільших православних церков – УПЦ Московського та Київського патріархатів за ці п’ять років.

Зростання кількості громад УПЦ (МП) з 2008 по 2013 роки по областях

Українська Православна Церква (Московського Патріархату) збільшила кількість громад переважно на сході та, хоч і менш рівномірно, – у центрі країни (вирізняються тут Кіровоградська область та місто Київ). Відносно стрімке зростання кількості громад в Івано-Франківській області не має вводити в оману, адже в абсолютних показниках це збільшення усього лише з 28 до 35 громад.
Зростання кількості громад УПЦ КП з 2008 по 2013 роки по областях

Аналогічно на карті з УПЦ-КП: зростання на 33,3% в Луганській області означає збільшення лише з 21 до 28 громад, у Закарпатській – з 26 до 36, Харківській – з 14 до 17, а у Севастополі – з однієї до двух.

Також подивимося на співвідношення релігійних громад цих двох церков у різних областях. Всюди, окрім Галичини, переважають громади УПЦ (МП). Причому, видно явну поляризацію, ніде немає приблизно рівної кількості громад. Та чи інша церква домінує або повністю, або двома третинами.
Співідношення кількості громад УПЦ (МП) та УПЦ КП по областях на початок 2013 року

Загалом по Україні кількість громад УПЦ (МП) майже втричі перевищує кількість громад УПЦ-КП. І якщо динаміка зростання у Київського Патріархату за 2008-2013 рр. була вища (14,5% проти 11,4% в УПЦ (МП)), то в абсолютних числах кількість громад УПЦ Московського Патріархату зросла значно більше (1252 нові громади, в УПК-КП – 573).

Українська Православна Церква (Московського Патріархату) залишається найбільшою релігійною інституцією в Україні з найбільшою кількістю громад в усіх регіонах країни, окрім Галичини.