Зовнішня торгівля товарами та послугами у 2014 році – Європа

Державна Служба Статистики оприлюднила дані про обсяги зовнішньої торгівлі товарами та послугами за 2014 рік окремо по кожній країні. Статистична інформація містить також порівняння з попереднім 2013-м роком.

Проілюструємо кілька основних показників торгівлі з країнами Європи. Включено також Туреччину, Кіпр, Російську Федерацію та країни Кавказького регіону, тобто “Європа” представлена у найширшому вигляді. По-перше, подивимося на сальдо торгівлі товарами та послугами за 2014-й рік:

Сальдо зовнішньої торгівлі товарами з країнами Європи у 2014 роціВидно, хоча й не чітку, лінію поділу між торгівлею товарами з умовно більш заможною Північчю Європи, та з менш заможним Півднем. Незафарбовані країни на першій та другій карті означають, що про них немає статистичних даних.
Сальдо зовнішньої торгівлі послугами з країнами Європи у 2014 роціНа картах видно, що сальдо зовнішньої торгівлі послугами в України значно краще, ніж сальдо торгівлі товарами. Негативне сальдо торгівлі товарами тільки з країнами ЄС у 2014 році склало -4,06 млрд. дол. США, а позитивне сальдо торгівлі послугами +0,94 млрд. дол. США.

Для порівняння, з країнами СНД негативне сальдо торгівлі товарами у 2014 році склало -2,36 млрд. дол. США, а позитивне сальдо торгівлі послугами +2,82 млрд. дол. США.

На наступних двох картах зображено динаміку зміни експорту/імпорту товарів та послуг за 2013-14 роки. Вказано лише ті країни, еспорт або імпорт з яких у 2014 році перевищив 100% порівняно з попереднім роком. Не вказано ті країни, де показники експорту та імпорту разом зменшились, або обидва перевищили 100% порівняно з 2013-м роком.

Динаміка експорту та імпорту товарів з України у 2014-му році порівняно з 2013-м

З першої карти може скластися враження, ніби Україна значно збільшила випуск товарів на експорт, тому ми спостерігаємо позитивну динаміку. Але це не до кінця відповідає дійсності, адже карта виглядає саме таким чином переважно через різке скорочення імпорту у 2014-му році. Якщо б імпорт зростав звичними темпами, більшість країн залишилися незафарбованими, як Литва та Латвія, у торгівлі з якими зросли обидва показники – експорт та імпорт.

Динаміка експорту та імпорту послуг з України у 2014-му році порівняно з 2013-м

Більш рівномірно виглядає карта динаміки експорту/імпорту послуг. У минулому 2014 році зріз експорт до дев’яти країн регіону, імпорт збільшився з дванадцяти.

Нагадаємо також, що раніше на сайту було опубліковано візуалізацію експорту/імпорту товарів та експорту/імпорту послуг по регніонах України за 2014 рік.