Масові протести селян на території СРСР у 1930 році

Оновлено (21 лютого 2017 р.)

Канадська дослідниця Лінн Віола (Lynne Viola) у своїй книзі “Селянський бунт у сталінську епоху”[1] наводить статистичні дані з архівних документів щодо кількості селянських протестів під час колективізації, їх форм, та жертв цих протестів.

Частину інформації подано окремо по різним регіонам СРСР, тому можна порівняти масовість протестів в Україні та в решті республік. Кількість зафіксованих ОДПУ масових виступів селян можна дослідити помісячно:

Динаміка селянських протестів в Україні та СРСР у 1930 р.

Загальна кількість повстань в Україні за 1930-й рік – 4098, в решті республік загалом – 9657. Тобто, майже 30% всіх виступів відбулися саме на території України. У них взяли участь майже мільйон людей, 39% від загальної кількості протестуючих в СРСР (957 тисяч з 2,47 млн.).

Нагадаємо, що частка населення УСРР за переписом 1926 року складала лише близько 20% (29 млн. людей при загальній кількості населення СРСР 147 млн). Таким чином, і кількість протестів і кількість їх учасників в Україні були набагато вищі ніж в середньому по СРСР.

Разом із тим, масові виступи селян були набагато менш криваві. Лише 15% від загальної кількості вбивств і 12% замахів було скоєно на території УСРР:

Порівняння масовості та характеру селянських протестів в Україні та СРСР у 1930 р

Цікаво, що серед учасників актів терору не було однієї чітко вираженої групи. Активний спротив колективізації не був справою виключно заможного селянства (кулаки), в нього включилися всі прошарки сільського населення.

На щастя, щороку з’являються нові матеріали, які детальніше висвітлюють спротив українських селян радянській колективізації. Нище подано модифіковану карту з книги Володимира Тиліщака [2], яка містить вісімнадцять різних історій селянських повтсань 1930 року у різних частинах УСРР.

Масові протести і повстання в УСРР у 1930 році

 

1. Lynne Viola “Peasant Rebels under Stalin: Collectivization and the Culture of Peasant Resistance”. Є російський переклад книги: Линн Виона “Крестьянский бунт в эпоху Сталина: Коллективизация и культура крестьянского сопротивления”, М., 2010.

2. Володимир Тиліщак. “1930. У.С.Р.Р. Повстання: Науково-популярні нариси”. — Київ: Смолоскип, 2016. — 208 с.